Тема Ремонти с неочакван край

  • Сообщений: 893
  • Спасибо получено: 136
  • Баллов: 2734.00
  • Gold Medal Bronze Medal Silver Medal

dtmf75 создал тему: Ремонти с неочакван край

Вчера в какъв филм влязох не е истина :cheer: Носят стар Самсунг LCD TV с оплакване че не работи AV входа. Реших първо да го пробвам и ми дадоха един цифров приемник пакостар с чинчове изходи, включвам към ТВ-то - наистина не вижда че има нещо на входа. На другия ден разбрах че на приемника не му работи сигнала на чинчовете а само на HDMI, ама това го разбрах след филма. Та реших първо да програмирам ТВ-то да видя дали не е от софтуера. Процесора е TDA15XX с вградена памет. Руснаците дадоха няколко прошивки и почнах да ги пробвам наред с постал 2. След третата прошивка процесора сякаш се скапа и не искаше да приема следващите. Положението за момента беше че ТВ работеше на половин екран, и ако го върна така на клиента ще кажат че повече съм го развалил. Реших да сменя процесора и да пробвам пак- има няма 100 крачета под микроскоп. Да ама другия процесор е с други букви след наклонената черта и ТВ повече не запали. След 3-тата прошивка и той сякаш поумря и повече презапис не позволяваше. Реших да върна стария процесор- половин екран е повече от нищо и някак си ще го върна така. Айде пак 100 крачета под микроскоп. Реших че може пък постала да се е скапал щом проца не позволява повече презаписи и реших да пробвам с RT809. Случи се чудо: презаписа стана от първия път и телевизора заработи като нов. Реших че това означава че постала нещо се е скапал. Пуснах ТВ-то да работи малко за проба , и след половин час се показа истинския дефект- ТВ сам се превключваше на AV режим и други и правеше каквото си иска. Оказа се че има 2 ликажни бутона в клавиатурата - типичен дефект за Самсунг ама аз се вързах на клиента и сменях процесори. :cheer:
Последнее редактирование: 01 нояб 2016 19:14 пользователем dtmf75.
27 окт 2016 20:54 #1

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 1473
  • Спасибо получено: 145
  • Баллов: 22450.00
  • Gold Medal Bronze Medal Silver Medal

ciklon ответил в теме особенни ремонти

Малиии то е било цял сериал 1 сезон :( За следващия път 2 обеци - пробваш със собствен проверен източник.
Най-важното от случая е че си оправил телевизора и си го върнал работещ.
- "Разни хора, разни идеали..." - Алеко Константинов
- "Аз знам, че нищо не знам" - Сократ

www.ciklon.org
27 окт 2016 21:00 #2

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 44
  • Спасибо получено: 7
  • Баллов: 1903.00
  • Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

todorov ответил в теме особенни ремонти

Тук има един колега дето казва: "За какво са ви тези програматори, то памет не се скапва!"
Този телевизор да го е направил бързо и гордо да е седнал на пейката отпред, че се е изморил докато е сменил (пръснал със спрей за по-лесно) бутона.
Понякога сложните на пръв поглед дефекти са доста по прости.
28 окт 2016 08:21 #3

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 893
  • Спасибо получено: 136
  • Баллов: 2734.00
  • Gold Medal Bronze Medal Silver Medal

dtmf75 ответил в теме особенни ремонти

Този колега без програматорите явно е правил само CRT Тв_та.
28 окт 2016 10:38 #4

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 44
  • Спасибо получено: 7
  • Баллов: 1903.00
  • Gold Medal Silver Medal Bronze Medal

todorov ответил в теме особенни ремонти

...... де да беше....... и не е единствен........
Кондензатори, платки и готово! :angry:
28 окт 2016 13:04 #5

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 32
  • Спасибо получено: 1
  • Баллов: 2.00

Petkov ответил в теме особенни ремонти

В крайна сметка добре , че телевизора е тръгнал, че тогава щеше да е приключение с клиента! Доста трудоемка задача :) !
31 окт 2016 07:23 #6

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 1473
  • Спасибо получено: 145
  • Баллов: 22450.00
  • Gold Medal Bronze Medal Silver Medal

ciklon ответил в теме особенни ремонти

Една серия към сериала и от мен:
Плазма LG шаси PP78A
Симптом: Замазана картина на Scart буксата. Превключвам на аналогова тв и там същото положение ( първа заблуда: явно не е превключил макар и селектиран на тв), а на HDMI перфектна картина.
И си мисля на аналогов сигнал навсякъде не е добре картината най-вероятно нещо софтуера може би се е омазал и се започват едни презаписи на еепром, на VCT, докато не се сетих да пробвам на друг вход и отново на тв (обаче с изваден скарт). Следва изненада: само на 1-та скарт букса е така картината и в крайна сметка - прекъснал резистор :woohoo:
- "Разни хора, разни идеали..." - Алеко Константинов
- "Аз знам, че нищо не знам" - Сократ

www.ciklon.org
31 окт 2016 21:11 #7

Это сообщение содержит прикрепленные изображения.
Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь, чтобы увидеть их.

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 893
  • Спасибо получено: 136
  • Баллов: 2734.00
  • Gold Medal Bronze Medal Silver Medal

dtmf75 ответил в теме особенни ремонти

Вчера и аз имах студена спойка на дросел на LCD 42LW4500, шаси LD01.

Включва за секунда напреженията по майнборда и гасне. Панел и подсветка не палят.
Почнах от помощния процесор- смених го понеже не дава всички команди за включване. После презапис на еепроми, флашове нандове всичко каквото има :lol: После питах в другия форум дали и на тези им се разлепят топчетата на големия процесор. Накрая вече отчаян почнах да търся майнборд и намерих само за 55 лв от ppetkov в базар.бг. Направих поръчка и зачаках, обаче днес се обади и каза че нямал в наличност. Преди да търся следващите за над 100 лв реших да направя още един експеримент и намерих дефекта. :cheer:
Последнее редактирование: 31 окт 2016 22:07 пользователем dtmf75.
31 окт 2016 22:05 #8

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 11
  • Спасибо получено: 3
  • Баллов: 955.00
  • Silver Medal Bronze Medal

joropop ответил в теме Ремонти с неочакван край

Хахахаха като чета и се успокоявам. Да разкажа и аз една серия от филма. Идва ми един лаптоп НР и човека вика до последно си работеше и го бил прибрал в някакъв шкаф и заминал за Германия - след 2-3г като се върнал и пуснал лаптопа и няма картина. Викам си тези вафли съм ги ял B) изцяло АМД изпълнение работата е ясна видеото е издухало........ свалям видео чипа реболнах го и го качвам - същата работа. Отидох и купих нов чип за 85лв слагам новия и с него не става все няма картина....... Гледам чипсета и той има вграден видео ускорител ядосах се отивам и купих нов чипсет за 60лв лепнах го и неще и неще направо луд станах 150лв назад и 3-4 дена работа и дървото не мърда-та биоси ли не сменях та процесори въртях та памети...... Никакъв признак на живот. И нещеш ли един ден пускам го и тръгна и работи дъното като часовник....... чак не мога да повярвам включвах го изключвах го сигурно 200 пъти и си работи без грешка :woohoo: взех да го събирам и ми направи впечатление че батерията на биоса е друга марка. Без да искам съм щракнал някаква друга батерия дето ми се мотат по масата и чудо лаптопа работи. Меря старата батерия 2.35в меря тази дето съм я качил 2.6в. И в крайна сметка се оказа от батерията на биоса падне ли под 2.5в и чипсета блокира и не тръгва видеото :lol:. А между другото до този момент съм пробвал дъната без батериика без нищо и никога не съм имал проблеми но този чипсет си я иска и си я търси като наследство. От този момент нататък съм направил още 4-5 машини с този чипсет и се видя че без батерия не пали. Но пък това ми е за урок и сега най напред проверявам батерията и различно ли показва от 3в се сменя с нова и като пробвам дъното задължително се слага на мястото си независимо дали пали или не без нея.
09 нояб 2016 20:37 #9

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

  • Сообщений: 893
  • Спасибо получено: 136
  • Баллов: 2734.00
  • Gold Medal Bronze Medal Silver Medal

dtmf75 ответил в теме Ремонти с неочакван край

И аз много обичам 3 волтови литиеви батерии B) Понякога купувам часовници на килограм от ибей и си ги човъркам. Последно купих заедно 6 броя Casio с радиосверяване с описан дефект- не работи осветлението. Щеше да ми е интересно да разбера кое точно им се поврежда, но се оказа че при батерия 2.9V спира да работи осветлението и радиосверяването, а остават всички други функции.
Купих им нови батерии и така колекцията с радиосверяеми Casio-та надхвърли 10 броя, после пуснах няколко в обяви да ги разредя B)
09 нояб 2016 21:32 #10

Пожалуйста Войти или Регистрация, чтобы присоединиться к беседе.

Работает на Kunena форум